Boşanma Davası Nasıl Açılır

Boşanma davası açılması aşamasında neler gereklidir, süreç nasıl işler. Anlaşmalı Boşanma ve Çekişmeli Boşanma nedir

Boşanma davası açma konusu en çok merak edilen konulardan biridir. Genellikle boşanma eşiğinde olan çiftler ne kadar ücret ödeyeceğim nasıl yapacağım diye merak ederler.Birlikte ya da ayrı şekilde boşanma olursa olsun öncelikle bir boşanma dava dilekçesi hazırlanması gerekmektedir.

Hazırlanan boşanma dava dilekçesini 3 nüsha halinde ikamet edilen yere en yakın Aile Mahkemesine verebilirsiniz. Nufüs cüzdanınız ile boşanma davası başvurunuzu yapabilirsiniz. Boşanma başvurunuzun ardından gerekli harçlar ve masrafları da yatırdıktan sonra dosyanız işleme konulacaktır.

Aile mahkemeleri yapılan başvurular için incelemeler yapmaktadır. Mahkemenin yoğunluğuna bağlı olarak size bir tarih verilecektir.Aile mahkemesi olmayan ikamet yerlerinde boşanma davalarına Asliye Hukuk mahkemeleri de bakabilmektedir.

GEREKLİ EVRAKLAR NEDİR

Boşanma iki şekilde olabilmektedir. Anlaşmalı dediğimiz çiftin anlaşarak boşanmaya karar vermesi ve çekişmeli denilen eşlerden bir tarafın istemediği boşanma şeklidir.

Anlaşmalı Boşanma Nasıl Olur ?
Anlaşmalı boşanma davası açılabilmesi için bir boşanma protokolü hazırlanır.

Anlaşmalı boşanma protokolünde boşanmanın her türlü hukuki sonuçlarını, çocuğun velayetini, edinilmiş malların nasıl paylaşılacağı, boşanmaya ilişkin tazminatların ve nafaka işlemlerinin nasıl yapılacağı gibi knularda uzlaşılıp uzlaşılmadığı yazılır.

Anlaşmalı Boşanma Protokolünü öğrenmek için bize ulaşabilirsiniz

Eğer anlaşma sağlanamadyısa bu dava çekişmeli boşanma olarak açılması gerekmektedir. Çekişmeli boşanma davasını açarken iddaa ettiğiniz konularda ve olaylarda tanık ve delillerle ispatta bulunmanız gerekmektedir.

Çekişmeli Boşanma Anlaşmalı Boşanmaya Döner mi ?
Evet, dava süreci içerisinde verilecek uzlaşma protokolü ile davanız anlaşmalı boşanmaya dönüşebilir.Boşanma davalarında protokollerin hazırlanması, dilekçelerin yazılması ve davanın görülmesi konularında avukat desteği almanız daha faydalı olur. Eğer avukat tutacak durumunuz yoksa Adli Yardım üzerinden avukat desteği verilmektedir.