Sık Sorulan Sorular

Avukat Tutmak Zorunlu Mudur?

Ülkemiz hukukunda avukat ile temsil zorunluluğu bulunmamaktadır. Taraf ehliyeti olan kişilerin mahkemelerde kendilerini temsil edebilme hakları vardır. Ancak hukuki işler oldukça uzmanlık gerektirir. Kanunların, tüzüklerin, yargıtay kararlarının iyi bilinmesi, mahkeme de savunulacak veya iddaa edilecek konuya iyi hakim olunması gerekmektedir. Bu yeterli bilgi ve tecrübe olmadan mahkemede bulunmak ileri de büyük zararlara ve telafisi olmayan durumlara yol açabilir. Bu nedenle zorunlu olmamakla birlikte, avukat çağırma ve avukata danışmanız yerinde olacaktır. Bir suçlamayla karşı karşıya kalan kimsenin avukat tutacak durumu yoksa avukat isteme hakkı da bulunmaktadır. Barolarca, yasanın belirttiği hallerde avukat ataması yapılmaktadır.

Avukatlık Ücreti Nedir?

Avukatlık Gelir Vergisi kanununda bir serbest meslek faaliyeti olarak tanımlanmış ve sermayeden ziyade ilmi ve mesleki bilgiye dayalı olduğu belirtilmiştir. Avukat hukuk bilgisini ve hukuki tecrübesini size aktarır, sizin yerinize temsilizi gerçekleştirir. Sizin adınıza vekaletiniz ile bir çalışma gerçekleştiğinde bunun da bir ücret yansıması olması doğaldır. Ayrıca avukatlık tarifesinin altında bir ücret işlemi yapılması da mümkün değildir.

Size E-posta ile Soru Sorabilir miyim ?

Sormak istesikleriniz için Mail adresimizi ve İletişim bölümümüzü kullanabilirsiniz. Basit sorularınızda kısa cevaplar ile yanıtınız verilir ancak detaylı bilgi ve araştırma gerektiren işlemler için mutlaka ücrete tabi danışma şeklinde tarife kuralları gereği cevaplarınız yüzyüze ya da online avukatlık danışmanlığı şeklinde verilecektir.